pl

czytaj więcej

Historia obiektu

Serdecznie witamy w Gospodzie Granicznej Bombaj, w miejscu historycznym, które miało znaczący wpływ na życie mieszkańców Jakuszyc. Blisko 100 lat temu w naszej drewniano- murowanej Gospodzie mieściła się szkoła dla dzieci z osady Jakuszyce. Od ponad 19 lat mieści się  w tym miejscu hotel i restauracja prowadzona przez Wielkopolankę.

Tereny Jakuszyc były objęte intensywnymi poszukiwaniami przez dawnych walońskich poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Bogate w unikalną, górską roślinność łąki wokół Przełęczy Szklarskiej i Jakuszyc przeszukiwali również zielarze – laboranci, którzy z pozyskanych ziół wytwarzali lecznicze medykamenty. W czasach nowożytnych Szklarska Poręba, obok Karpacza była jednym z ważniejszych w Sudetach ośrodków leczenia ziołami, a kres tej działalności przyniósł dopiero wiek XIX.

Niewielka osada powstała w Jakuszycach w początkach XIX w. Jej rozwój nastąpił po wybudowaniu utwardzonej drogi z Piechowic do Szklarskiej Poręby i Harrachova, co było związane z rozwojem na tym terenie hutnictwa szkła, a szczególnie otwarciem dnia 7 lipca 1842 r. huty szkła „Józefina” a potem Huty Szkła Kryształowego „Julia”. Z końca XIX w. pochodzą plany budowy połączenia kolejowego z Piechowic przez Szklarską Porębę, Jakuszyce do Harrachova i Tanvaldu. Linia została uruchomiona w 1902 r., a następnie zelektryfikowana w 1922 r. Była to najwyżej położona linia kolejowa w Prusach i jedna z pierwszych zelektryfikowanych kolei górskich w Europie. Obecnie stacja Jakuszyce jest najwyżej położoną stacją w Polsce.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku szkoła została przemianowana na restaurację a następnie rozbudowana; zaadoptowano pomieszczenia na piętrze, które przeznaczono na część hotelową. Według nieoficjalnych informacji w latach 50 i 60 w obiekcie odbywały się rozmowy z udziałem ówczesnego premiera-Józefa Cyrankiewicza. Z uwagi na wystrój hinduski lokalu- miał powiedzieć „macie tu jak w Bombaju”. Od tego czasu restauracja i hotel zaczęła pojawiać się w przewodnikach i mapach pod nazwą Bombaj. Obiekt stał się popularnym miejscem odwiedzin nie tylko pracowników leśnych ale również korzystających z alpejskiego klimatu narciarzy, piechurów i kuracjuszy. Od 1976 r., tuż obok na Polanie Jakuszyckiej regularnie co roku rozpoczęto organizowanie Biegu Piastów- najsłynniejszej imprezy biegów narciarskich w Europie, co jest kontynuowane do dzisiaj.

Zachęcamy do pobrania poniżej w formularzu darmowego ebooka o trasach narciarskich w Jakuszycach o różnym poziomie trudności. Znajdziesz tam najważniejsze informacje o Jakuszycach, opis tras wraz z mapą.

Dzisiaj zapraszamy Państwa do naszego małego pensjonatu, w którym staramy się przyjąć Państwa jak w domu. Z polską kuchnią, w klimatycznych pokojach i uśmiechem naszego Zespołu. Zapraszamy do nas przez cały rok. Zimą na narty biegowe, latem na rowery. Polana Jakuszycka i Góry Izerskie oferują bardzo dużo tras narciarskich oraz rowerowych. Mozna również przemierzyć piesze szlaki górskie.