pl

czytaj więcej

Trasy rowerowe Jakuszyce

Single track

Single tracki to naturalnie występujące leśne ścieżki, jak i specjalnie zaprojektowane trasy, z malowniczymi krajobrazami i licznymi atrakcjami. Singiel Track Szklarska Poręba to fragment tras, które wchodzą w skład tras rowerowych w Górach Izerskich i został oznakowany numerem 14. Dostosowany jest do użytku zarówno dorosłych jak i dzieci szkolnych. Całkowita długość wynosi 21,8 km, w tym 14 km wiedzie specjalnie dostosowaną trasą single track, składającą się z 11 sekcji i prowadzi po Górach Izerskich. Trasa jest szeroka, dobrze wyprofilowana oraz utwardzona dzięki projektowi realizowanego przez miasto Szklarska Poręba Budowa ścieżek rowerowych w celu kanalizacji ruchu turystycznego na cennych przyrodniczo obszarach Natura 2000 w Szklarskiej Porębie. Piękne widoki, w samym sercu lasów sprawiają, że naprawdę warto tu przyjechać. 

Wejście na trasę można rozpocząć z naszego hotelowego parkingu i kierować się ku stacji benzynowej Miller. Na jej wysokości skręcić w lewo i kontynuować trasę prosto w kierunku Dolnego Duktu aż do Kopalni Stanisław. W każdym punkcie dostępowym znajduje się tablica z mapą i regulaminem, pompka stacjonarna z kompletem narzędzi rowerowych.

Jeśli nie korzystasz z naszej bazy noclegowej w powrotną trasę (ze Szklarskiej Poręby) można skorzystać z połączenia kolejowego Szklarska Poręba- Jakuszyce-Kozeniov. Pociągi (szynobusy) dostosowane są do przewożenia pasażerów w rowerami i nartami. (rozkład dostępny jest tutaj). Jest to wygodne rozwiązanie dla początkujących.

Na trasie nie brakuje licznych mostków, zakrętów, podjazdów i zjazdów. Ilość przewyższeń na tym odcinku to około 400 metrów w pionie. Co jakiś czas dostępne są wiaty, gdzie można odpocząć i nabrać sił na dalszą podróż. Na słupkach przy szlaku pojawiają się piktogramy wskazujące numer trasy (Singletrack Szklarska Poręba nr 14) i kierunek jazdy. Po około połowie dystansu możemy cieszyć się widokiem na Izery i Karkonosze z nieczynnej Kopalni kwarcu „Stanisław”. Teren przypomina planetę mars, szczególnie o zachodzie słońca. Kolejny ciekawy punkt to schronisko na Wysokim Kamieniu. Cała trasa jest bardzo ciekawa i łączy elementy natury z architekturą i panoramą gór.

Dla kogo trasa?

Jest to idealne miejsce dla początkujących miłośników jazdy na rowerze górskim oraz dla średniozaawansowanych uczestników klasycznych maratonów MTB.

Mapa do pobrania

Trasy rowerowe w Jakuszycach

Łatwe trasy rowerowe to min. trasa na Orle z Polany Jakuszyckiej drogą asfaltową o łagodnym nachyleniu. Dystans: około 5km w jedną stronę. Można rozszerzyć tę trasę o dodatkową atrakcję i udać się do schroniska Chatki Górzystów, kolejne 5 km.

Dodatkowa atrakcja- od schroniska Orle jest wąska ścieżka prowadząca do mostku na rzece Izerze (granica turystyczna). Malowniczy zakątek.

Trudna trasa-  około 9 km: Polana Jakuszycka Orle przez Samolot. Trasa jest stroma. Można ją rozpocząć  do Polany Jakuszyckiej, przy wieży radiowo- telefonicznej, dystans około 4 km w jedną stronę.

Trasa nr 2 Trasa Kogeneracji

Trudna trasa o długości 50 km, prowadzi po polskich Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach.
Centrum Szklarskiej Poręby -  Ośrodek Wczasowy „Południowy Stok” - kopalnia kwarcu "Stanisław" - do szosa w kierunku Jakuszyc - przejście graniczne w Jakuszycach - okolice Harrachova - powrót do Szklarskiej Poręby.

Trasa nr 8 U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot

Długość trasy 35 km.
IT w centrum Szklarskiej Poręby - droga obok Kopalni Stanisław - Orle -  Przełęcz Szklarska - powrót drogą wzdłuż nieczynnego torowiska do Szklarskiej Poręby. 

Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego

Długość trasy 18,5 km.
Orle - drogi w Górach Izerskich - Orle

Trasa nr 10 Trasa Interferii

Długość trasy 48 km.
DW. Górnicza Strzecha ( ul. Wysoka) -  Osiedle Huty - Jakuszyce - Orle - Chatka Górzystów - granica Świeradowa Zdroju - powrót do Szklarskiej Poręby Droga Sudecką.

Trasa nr 11 Trasa Gazety Wyborczej

Długość trasy 14km.
IT w centrum Szklarskiej Poręby - Biała Dolina w kierunku Jakuszyc, powrót do IT szosą E-65.

 

Wirtualna mapa tras rowerowych- Szklarska Poręba i Jakuszyce